14 Temmuz Fransa Ulusal Bayram Resepsiyonu [fr]

Fransa Ulusal Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de, Beyoğlu’ndaki muhteşem Fransa Sarayı’nın bahçesinde, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter ile eşinin ev sahipliğinde, Ekselansları Büyükelçi Sayın Charles Fries’in katılımıyla kutlandı.

Fransız İhtilali’nin 228. yıldönümü, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter ve eşi Sülün Buchwalter’in ev sahipliğinde, Ekselansları Büyükelçi Sayın Charles Fries de katılımıyla, Beyoğlu’ndaki Fransa Sarayı’nın bahçesinde gerçekleştirilen görkemli bir davetle kutlandı.

(İstanbul, 13 Temmuz 2017) Fransa Ulusal Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de, Beyoğlu’ndaki muhteşem Fransa Sarayı’nın bahçesinde, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter ile eşinin ev sahipliğinde, Ekselansları Büyükelçi Sayın Charles Fries’in katılımıyla kutlandı.

İş, sanat ve cemiyet hayatından seçkin konuklar, Büyükelçi, Başkonsolos ve eşi tarafından karşılandılar.

İstiklal Marşı ve Fransa Ulusal Marşı olan “La Marseillaise’’in ardından söz alan Başkonsolos Buchwalter: ‘Sizleri, Ulusal Bayramımız vesilesiyle, Büyükelçimizle birlikte bu akşam ağırlamak, eşim Sülün ve kendi adıma büyük bir mutluluk” ifadelerini kullandı.

Istanbul’da ilk Ulusal Bayram kutlaması olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ve Türkiye’deki Fransız ekibi bünyesinde çalışmaktan duyduğu gururu dile getiren Başkonsolos Buchwalter, şehrin enerjisinin ve gücünün, çeşitliliğinden ve farklılıklardan geldiğine inandığını ifade etti ve bu çeşitliliğin temsilcileri olarak nitelendirdiği davetlilere teşekkür etti.

Başkonsolosun ardından, konuşma yapan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, iki gün sonra, Türkiye’de düzenlenecek olan 15 Temmuz törenlerinin, Fransa açısından, anayasal düzeni ve bu ülkenin demokratik ve yasal kurumlarını savunmak için mücadele eden Türk halkının, olağanüstü yürekliliğini ve diriliğini selamlamak için, bir kez daha, vesile olacağını belirtti.

Fransa’nın ve Türkiye’nin geçtiğimiz dönemlerde terör saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Fries, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü : “saldırılar, terör belasına karşı daha fazla mücadele etme hususundaki ortak kararlılığımızı pekiştirmiştir. Türkiye, terörle mücadelesinde Fransa’nın desteğine güvenebileceğini biliyor. Geçtiğimiz yıl, Eyfel kulesinin Türk bayraklarıyla ışıklandırılması, Fransız halkının, İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısından sonra, Türk halkıyla dayanışmasını simgelemişti. Ancak bu mücadele, ne kadar zor da olsa, dünyanın her yerinde daima Hukuk Devleti’ne, temel özgürlüklere, adalete ve insan haklarına saygı çerçevesinde yürütülmelidir. Bunlar, bütün Avrupa halkları tarafından paylaşılan ve aynı zamanda Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkinin kaidesini oluşturan değerlerdir”.

Büyükelçi Fries, Türkiye’nin, elim olayları hatırlamak üzere toplanmaya hazırlandığı bu günlerde, ülkenin ve Türk demokrasisinin bu sınavdan, güçlü bir şekilde çıkmasını ümit ettiğini ifade etti.

Fransa ve Türkiye arasındaki dostluğun, güçlü ve tarihin derinliklerine kazınmış olduğunu ifade eden Büyükelçi, ekonomi ve eğitim alanlarında da sürdürülen işbirliğin daha da büyüyerek devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gecenin geç saatlerine kadar süren resepsiyonda, Türk ve Fransız iş, sanat ve cemiyet hayatının tanınmış simaları ve sayıları her yıl giderek artan Istanbul’da yaşayan Fransa vatandaşları, bu güzel gecede, DJ Emin Ertuğrul’un müzikleri eşliğinde dans ettiler ve eğlendiler.

Fotograflar icin tiklayiniz

publié le 30/10/2017

haut de la page