14 Temmuz Fransa Ulusal Bayram Resepsiyonu [fr]

Fransız İhtilali’nin 230. yıldönümü, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter ve eşi Sülün Buchwalter’in ev sahipliğinde, Ekselansları Büyükelçi Sayın Charles Fries ve eşi Hélène Fries’in de katılımıyla, Beyoğlu’ndaki Fransa Sarayı’nın bahçesinde gerçekleştirilen görkemli bir davetle kutlandı.

(İstanbul, 11 Temmuz 2019) Fransa Ulusal Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de, Beyoğlu’ndaki muhteşem Fransa Sarayı’nın bahçesinde, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter ile eşi Sülün Aykurt Buchwalter’in ev sahipliğinde, Ekselansları Büyükelçi Sayın Charles Fries ve eşi Hélène Fries’in katılımlarıyla kutlandı.

İş, sanat ve cemiyet hayatından seçkin konuklar, Büyükelçi ve eşi, Başkonsolos ve eşi tarafından karşılandılar.

İstiklal Marşı ve Fransa Ulusal Marşı olan “La Marseillaise’’in ardından söz alan Başkonsolos Buchwalter: ‘Sizleri, Ulusal Bayramımız vesilesiyle, Büyükelçimizle birlikte bu akşam ağırlamak, eşim Sülün ve kendi adıma büyük bir mutluluk” ifadelerini kullandı.

Başkonsolos, bu kutlamanın, Fransız Devriminin ideallerini, ve daima savunmaya devam edilmesi gereken, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini tekrar vurgulamak için önemli bir fırsat olduğunu ve aynı zamanda, Fransa Sarayı’nda biraraya gelerek, Fransa ve Türkiye arasındaki tarihi dostluk bağlarını tazelemek için de bir fırsat olduğunu belirtti.

Buchwalter, Istanbul’da ve sorumlu olduğu bölgede Fransa’yla ilişkilerin pekiştirilmesine hizmet etmek amacıyla işbirliğini sürdürmenin kendisi için büyük bir ayrıcalık olduğunu ve belediye seçimleri sonucunda göreve gelen yeni muhataplarıyla ilişkileri geliştirmeyi sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Başkonsolosun ardından, söz alan Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, konuşmasına Napolyon’un “Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” sözüyle başlayarak, bu efsane şehir İstanbul’a bağlayan ilişkilerin çok uzun geçmişini, gücünü ve zenginliğini kutlamak için bir vesile olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin Fransa için ne denli önemli bir müttefik ve elzem bir stratejik ortak olduğunu hatırlattıktan sonra, yakın zamanda Osaka’da G20 zirvesi marjında bir araya gelen Fransa ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının, 2017 yılından bu yana kurdukları düzenli, yoğun ve açık sözlü diyaloğun nedeni budur ifadesini kullandı. Geçtiğimiz Haziran ayında Fransa Dışişleri Bakanı’nın Ankara’ya yaptığı ziyarete de değenen Büyükelçi, “hükümetlerimiz arasındaki mütemadi teatilerin de anlamı budur” dedi.

Büyükelçi Fries, ortak güvenliği daha iyi bir şekilde sağlamak ve terörizme karşı durmaksızın mücadele etmek için birlikte yakinen çalışmaya gerçekten her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu belirtti.

Fransa Büyükelçisi, Türkiye’nin son yıllarda, istikrarı ve güvenliği açısından oldukça zor sınavlardan geçtiğini, son seçimlerin, demokrasinin gücünü ve canlılığını ortaya koyduğunu ve bu bağlamda da Fransa’nın, Türkiye’nin Avrupa’ya çıpalanmasını pekiştiren tüm siyasi, ekonomik ve sosyal reformları ve bu ülkede demokratik değerlerin ve Hukuk Devleti’nin daha ileri taşınmasını sağlayan tüm gayretleri desteklemek üzere Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

Büyükelçi, konuşmasını sonlandırırken, Fransa Milli Bayram’ının kutlamalarına destek veren şirketler ve sponsorlara, ayrıca resepsiyonu düzenleyen Büyükelçilik ve Başkonsolosluk çalışanlarına teşekkür etti.

Gecenin geç saatlerine kadar süren resepsiyonda, Türk ve Fransız iş, sanat ve cemiyet hayatının tanınmış simaları ve sayıları her yıl giderek artan Istanbul’da yaşayan Fransa vatandaşları, bu güzel gecede, Fransız ve Türk müzikleri eşliğinde dans ettiler ve eğlendiler.

Başkonsolos’un ve Büyükelçi’nin konuşma metinlerini okumak icin tıklayın

publié le 12/07/2019

haut de la page