3 Ekim 2016 : İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Nedim Gürsel, Edebiyatta 50.yıl

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Nedim Gürsel, Edebiyatta 50.yıl

lk yazısı daha bir ortaokul öğrencisiyken, 1966 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayımlanan Nedim Gürsel, geçen yarım asır içinde Türk ve dünya edebiyatının önemli kalemlerinden biri oldu.

Edebiyatın farklı türlerinde 40 kitabı olan Nedim Gürsel 20 dilde okunan bir yazar. 2004 yılında Fransa Hükümeti Edebiyat Şövalyesi Nişanı ile ödüllendirilen Gürsel’in birçok ulusal ve uluslararası ödüllerinin yanı sıra Fransa, Almanya, İtalya ve Türkiye gibi pek çok ülkede hakkında incelemeler ve doktora tezleri yapıldı,

belgeseller çekildi. Ömrünün önemli bir kısmını Paris’te geçiren Gürsel, Türkiye ve Fransa arasında köprü kuran kültür insanlarından biri. Edebiyatta 50. yılı vesilesiyle gazeteci Marc Semo ve yayıncı Denis Guillaume gibi edebiyatın önemli figürleri Nedim Gürsel’in eserleri hakkında söyleşecekler. Konferansın ardından imza seansı ve yazarın da katılacağı bir kokteyl düzenlenecek.

Söyleşi öncesinde oyuncu Fehmi Karaarslan Nedim Gürsel eserlerinden bazı bölümler okuyacak.
Bu söyleşiye paralel olarak, Fransız Kültür Merkezi, 23 Eylül 3 Ekim tarihleri arasında Bistrot Français’de Nedim Gürsel’in eserlerinden oluşan bir sergi öneriyor.

Moderatör : Ahmet Soysal
Zamansallık, ruh ve beden sorunsallarına odaklanan çok sayıda felsefi çalışmanın yazarı olan Ahmet Soysal Critique, Alter ya da Thauma gibi dergilerde Fransızca makaleler de yayınladı ve Maurice Merleau-Ponty, Jacques Lacan, Antonin Artaud ve Yves Bonnefoy gibi Fransız düşünürlerin kitaplarının da çevirmeni.

Marc Semo
Le Monde gazetesi yazarlarından Marc Semo tarih eğitimi almıştır.Uzun yıllar Liberation gazetesinde Roma muhabirliği, ardından Doğu Avrupa, Balkanlar ve Türkiye’yi kapyasan bölgelerde büyük röportajcı olarak görev yaptı. Türkiye hakkında yaptığı yazı ve röportajları « Boğaz’ın devrimi » kitabında biraraya getirdi. Aynı gazetenin dış haberler şefliğinden sonra Nisan 2016 tarihinden bu yana Le Monde gazetesi ekibine dahil olmuştur.

Denis Guillaume
Halen, 1985 yılında kurduğu Empreinte temps présent yayınevinin genel yayın yönetmeni. Türkiye ile bağlantılı bir çok metin yayınladı. Buna paralel olarak 1995 ve 2015 yılları arasında Paris’te bulunan Librairie 7ici yayınevinin müdürlüğünü üstlendi. Aynı zamanda Nedim Gürsel eserlerini çok derinden bilen bir uzmandır.

Fehmi Karaarslan
Lyon Üniversitesi Tiyatro Bölümü lisansından sonra eğitimini Lyon Konservatuarında tamamladı. Sonrasında Paris Devlet Yüksek Konservatuarı Oyunculuk bölümüne geçerek Daniel Mesguichi, Andrej Seweryn ve Guy Bedos gibi önemli isimlerin öğrencisi oldu.

Katılım için kayıt zorunludur. Etkinliğe katılmayı dileyenlerin https://www.inscription-facile.com/form/PlZKMHfkW0M62Dxic5ol adresine kaydolmaları rica olunur.

publié le 26/09/2016

haut de la page