8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü, Fransa Sarayı’nda kutlandı [fr]

Istanbul, 8 Mart 2017 - Fransa’nın Istanbul Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter, 8 Mart Dünya Kadın Hakları günü vesilesiyle, Beyoğlu’ndaki Fransa Sarayı’nda bir davet verdi.

Sarayda üçüncü kez kutlanan ve ikinci defaya mahsus olarak, Yves-Rocher Toprağın Kadınları vakfı işbirliği ile düzenlenen geceye, ağırlıklı olarak kadınlardan oluşan 400 davetli katıldı.

Resepsiyon, Bursa’dan, Ankara’ya, Kadınlar günü kutlamasına giderken, trafik kazasında hayatını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Başkonsolos Buchwalter, Türkçe yaptığı konuşmasında, Fransız diplomasisi için, kadın haklarına yönelik uluslararası çabalara katkı sağlamanın, öncelikli bir konu olduğunun altını çizdikten sonra, kadının erkeğin geleceği olduğuna ve kadın hakları konusunun tüm dünyayı ilgilendirmesi gerektiğine inandığını ifade etti.

Buchwalter: “Türkiye’deki Fransız yetkililer olarak, gerek kültür, gerekse işbirliği alanlarında yürüttüğümüz çalışmalarda, kadın konusuna öncelik veriyoruz. Fransız Kalkınma Ajansı (AFD)’nın Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile işbirliği içinde, kadın istihdam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan bir proje başlattı” ifadelerini kullandı.

Başkonsolosun konuşmasının ardından, davete Ordu’dan katılan, Karadeniz Kadınları sürdürülebilir Kalkınma Derneği (KARAD) başkanı Sayın Naciye Selin ŞENOCAK, söz alarak, Fransa’nın projelerine destek olmayı kabul ederek, Karadenizli çiftçi kadınlar için bir umut kaynağı olduğunu belirtti.

JPEG

Yves-Rocher Vakfı Başkanı, Sayın Claude Fromageot ve Yves-Rocher Türkiye Genel Müdürü Sayın Elif Berker de söz alarak, Toprağın Kadınları vakfı projesi kapsamında, Denizli, Kocaeli ve Istanbul şehirlerinden seçilen üç Türk kadınının projeleri tanıttılar ve ödüllerini takdim ettiler. Geçen sene, Türkiye’den seçilen, Özgül Öztürk, Paris’te düzenlenen törende, Uluslararası Büyük ödülün sahibi olmuştu.

Başkonsolosun konuşma metni için tıklayın

publié le 20/08/2019

haut de la page