Bize ulaşın

JPEG

Koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler kapsamında, konsolosluğumuz bir süreliğine ziyaretçi kabul etmeyecektir.

Birtakım prosedürler geçici olarak askıya alınmıştır :
- Onaylı kopya ve çeviri tastik işlemleri askıya alınmıştır.
- Yaşam sertifikaları için lütfen yerel yetkililerle iletişime geçin.
- Vize bölümümüz ikinci bir emre kadar kapalıdır. Tüm vize başvuruları askıya alınmıştır. Vize ile ilgili sorunuzun cevabını, aşağıdaki şıklarda bulabilirsiniz.

Elimdeki resmi Fransız oturum izninin geçerlilik süresi dolmak üzere ve korona salgınından dolayı, Türkiye’ye veya Fransa’ya dönemiyorum. Bununla ilgili sorun yaşar mıyım?

Resmi yollardan Fransa’ya giriş yapmış olan ve alttaki izinlerden birine sahip olan kişiler için, Fransız makamları, mevcut izinlerin 16 Mart tarihi itibari ile bitiş tarihine denk gelmesi durumunda, izinleri 3 ay uzatma kararı almıştır:

⁃ D tipi uzun sureli vizeler
⁃ Geçici oturum izni sahipleri,
⁃ Oturum talebi sürecinde, verilen geçici belgeler (récépissé).

Turistik bir vize ile Türkiye’den çıkış yaptım ve halen yurt dışındayım, vizemin süresi dolmak üzere ve Türkiye’ye dönemiyorum.

Turistik vize ile Fransa’ya giriş sağlamış ve yukarıdaki sebeplerden dolayı Türkiye’ye geri dönemeyen Türk vatandaşlarına, durumları göz önünde bulundurularak, Fransız yetkili makamları (préfecture) tarafından, 90 güne tekabül eden vize veya resmi bir uzatma belgesi verilebilir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. Fransa’ya giriş yapmamış olmam, bir sonraki vize talebimde, aleyhimde bir durum oluşturur mu?

Hayır. Kullanılmamış bir vizenizin olması, hiçbir şekilde aleyhinizde bir durum oluşturmayacaktır ve tarafınıza verilecek vizenin süresini etkilemeyecektir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. İleri bir tarihte seyahat etmek için tekrar bir talepte bulunabilir miyim?

Evet. Tekrar vize talebinde bulunabilirsiniz. Salgın krizinden dolayı seyahat edemediyseniz, yeni vize talebiniz karşılığında tarafınızdan, sadece 28 euroluk vize hizmet ücreti talep edilecektir (80 euro tutarindaki vize ücretini ödemeyeceksiniz).

Uzun süreli vize müracaatında bulundum ama vizelerin askıya alınmış olmasından dolayı, projemden (eğitim, iş…) vazgeçmek durumundayım. Pasaportumu geri alabilir miyim ve vize ücretinin iadesini alabilir miyim?

Pasaportunuz isteğiniz üzere iade edilebilir. Konsolosluk tekrar faaliyete geçtiğinde, vize ücretinin iadesini alabilirsiniz, ödediğiniz vize ‘servis’ ücretinin iadesi yapılmaz.

Sorumun cevabını yukarıda bulamadım, vize ile ilgili farklı bir sorunum var

- Vize aracı kurumumuz VFS’ye telefon 0212 373 58 10/11 veya e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

- Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

publié le 20/04/2020

haut de la page