Çanakkale Muharebelerinin 104. yıldönümünde Fransız Anıtında tören düzenlendi (24 et 25 Nisan 2019, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale) [fr]

Fransa her yıl olduğu gibi, 24-25 Nisan tarihlerinde, Çanakkale Muharebesi anma törenlerine iştirak etti. Törenlerde, Gelibolu Yarımadası ve çevre sularda, Commonwealth/İrlanda birlikleri ile Kıta Fransa ve Batı/Kuzey Afrika’daki Fransız kolonileri birliklerinden oluşan Fransız-İngiliz seferi birliği ile Osmanlı askeri birlikleri arasında Mart 1915’ten Ocak 1916’ya kadar vuku bulan çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin hatıraları yâd edildi.

Bütün heyetler 24 Nisan tarihinde, yarımadada hayatını kaybeden Fransız askerlerinin ebedi istirahatlerinde bulunduğu Seddülbahir Fransız mezarlığını ziyaret ettiler. Bu mezarlıkta, ölen askerlerden 2 240’nın şahsi mezarı bulunuyor. Fransız Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Christian Bailly’nin de hazır bulunduğu Fransız heyetine, Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sn. Sylvain Guiaugué başkanlık etmiştir. Tören sırasında, Büyükelçilik askeri ataşesi Albay Valéry Sens, Çanakkale Muharebeleri’nde hayatını kaybeden veya yaralanan Osmanlı Ordusu, Britanya İmparatorluğu Ordusu ve Fransız Doğu Sefer Kuvveti mensubu askerlerin hatıralarına saygı niteliğinde bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, 1914 yılında muharebeye katılıp sağ kurtulan Yarbay Marcel Mezy’nin şu sözlerini alıntılamıştır: "Dünya’nın hemen her yerinde birçok başka savaşa ve muharebelere katıldım ama hiçbirinde ve altını çizerek söylüyorum hiçbirinde, Gelibolu Yarımadası’nda olduğu gibi asker ve insanların savaştan bu denli acı çektiklerini görmedim. Acının her türlüsüne maruz kaldılar: haşerat tarafından kemirildiler, enfekte olmuş su içmeye mahkûm oldular, cesetlerin arasında yaşadılar, gece gündüz acımasız bir savaşın içindeydiler. Burada stratejik bir geri çekilme söz konusu olamazdı zira arkada, sağda solda deniz, hep deniz vardı".

Bahse konu törende Türk tarafını Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Aksoy temsil etti. Çanakkale Valisi Sn. Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Sn. Ismail Kaşdemir’in yanı sıra, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Kanada, Bangladeş, Hindistan, Almanya ve Senegal temsilcileri de hazır bulundular.

Albay Valéry Sens’un Fransız mezarlığında yaptığı konuşma için buraya tıklayınız (Fransızca) - 24 Nisan 2019

publié le 20/08/2019

haut de la page