E-dergi "Taste France" [fr]

Fransız hükümeti, ülkenin mutfak sanatını, ürünlerini, bu mamullerin üretildiği bölgeleri dünyaya tanıtmak amacıyla Taste France isimli e-dergiyi hayata geçirmiş bulunuyor.

Yalnızca elektronik formatta yayınlanan bu dergide, okuyucular ile ürünler, söyleşiler ve tarifler dört ayrı dilde paylaşılıyor. Bu sayının yakında altı dili bulması bekleniyor.

Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın öncülüğünde, Taste France markasının temeli, Fransız mutfak sanatını, ürünlerini uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla resmen 2020 Uluslararası Tarım Fuarı’nda atıldı. Taste France dergisi de bu ürünlerin tanınırlığını, cazibesini arttırmayı hedeflemekte.

Taste France, iktisat, kültür ve turizm gibi alanlarda, Fransa’nın kimi bölgelerine has bilgi ve beceri birikiminin devlet ve kamu kuruluşları eliyle tanıtıldığı, Marka Fransa isimli yeni girişimin aslında bir parçası.

Yurtdışında kolaylıkla seçilebilir bir ortak kimlik teşkil eden Marka Fransa, cumhurbaşkanlığının girişimiyle gerçekleştirilen Choose France isimli zirvenin başarısının izinde, Fransa’nın imajını uluslararası düzeyde kalıcı şekilde iyileştirmek amacıyla, 2019 yılında hayata geçirilmişti.

“Mutfak sanatları ve lezzet sevdası, Fransız kimliğinin, kültürünün ayrılmaz parçalarıdır” diyen Tarım ve Gıda Bakanı Julien Denormandie, “bugün çiftçilerimizin, gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketlerimizin bilgi ve becerisini TasteFrance.com aracılığıyla dünya çapında tanıtılmasından gurur duyuyorum!” diye ekliyor.

Yüksek nitelikli mahsuller üretmek, yemek pişirmek, o yemekten tatmak, içmek, yenip içilenden haz almak tüm bunlar Fransız kültürünün bir parçası. Bu zenginliği paylaşmak için, yeni e-dergi Taste France ise dünyaya Fransız mutfak sanatını, ürünlerini, bu mamullerin üretildiği bölgeleri, başka mutfak kültürlerine de açık bir duruşla tanıtmak niyetinde.

Lezzet yolculuğu başlığı altında ürünlerin, üreticilerin hikâyelerinin yer aldığı dergiden yeni tarifler deneyebilir, her gün mutfağa dair yeni esin kaynaklarına kapınızı aralayabilirsiniz… SOPEXA Ajansı işbirliği ile hazırlanan; çeşitlilik, özgünlük, zevk, gıda güvenliği, doğaya karşı sorumlu ve sürdürülebilir üretim konuları üzerinde bilhassa önemle durulan e-dergiye Fransa’dan olduğu kadar dünyanın dört bir yanından; ABD, Almanya, Çin, İngiltere, Japonya’dan katılımcılar da emek veriyor.

E-dergiye sosyal medya üzerinden de erişilebilir:

Facebook
Instagram
Pinterest
YouTube

publié le 13/08/2020

haut de la page