Fransa Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter’in Türk Eğitim Vakfı burs töreninde yaptığı konuşma, 6 Haziran 2018

JPEG

Hanımlar, Beyler, Sevgili öğrenciler,

Bugün, burada, Fransa Büyükelçiliği ve TEV Vakfı’nın burslu öğrencilerinin arasında olmaktan çok mutluyum. Bu yıl, Fransa’da eğitim alma şansını yakalayan toplam 16 öğrencisiniz. Aranızda bursu yenilen 2 kişi var, kendileri Fransa’da master eğitimi almanın ne kadar değerli olduğunu size anlatacaklardır. Her sene olduğu gibi, bu sene de, her biriniz, dünyaya açılan, Bilgi, Bilkent, Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ, Koç, Marmara, ODTÜ, Yeditepe gibi saygın üniversitelerden gelmektesiniz. Fransa’nın farklı şehirlerindeki güzel kurumlarda alacağınız eğitim, sizin için zorlayıcı ama bir o kadar da dönüştürücü olacaktır. Herkes kendi yolunu bulacaktır.

Eski burslular, çok iyi bir karar verdiğinizi teyit edeceklerdir. Aralarında birçoğu bölümlerini üstün başarıyla tamamlamışlardır. Burslu öğrencilerin yaklaşık yarısı Türkiye’ye dönerek, uluslararası şirketlerde işe girmişlerdir, diğer yarısı ise doktora çalışmalarını sürdürmeyi tercih etmişlerdir.

Kendilerini anlamak zor değil. Yakından takip ettiğinizi bildiğim QS En İyi Öğrenci Şehirleri Sıralaması, her sene Paris’i "dünyanın en iyi öğrenci şehri" olarak seçiyor ve Fransa’nın diğer birçok şehri onu yakından takip ediyor. Söz konusu sıralamada,
finansal faktörler de dikkate alınıyor. Burs çeşitliliği temel bir kriter. Bizler de buna katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ayrıca, Fransa, araştırma ve geliştirmeye ayırdığı bütçe sıralamasında 6. sıradadır. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, CNRS, araştırma konusunda dünya lideridir. Fransa’da kayıtlı doktora öğrencilerinin % 42’si uluslararası öğrencilerdir: Fransa, sizin de dâhil olacağınız çok sayıda yabancı öğrenciyi misafir ediyor. Dolayısıyla, Fransa’da okumaya gitmek, tüm dünya ile buluşmaya gitmek demektir. Sizler doğru tercihi yaptınız.

Fransa’yı seçmenizin sebeplerinden birinin, Fransızca seviyenizi geliştirmek olduğunu tahmin ediyorum zira Fransa’da İngilizce eğitim veren 1000’e yakın program mevcut olduğunu da biliyorsunuzdur.

Farklı bir dil ve kültürden beslenmek başlı başına bir şanstır. Giderek daha fazla öğrenci bu fırsatı değerlendiriyor ve onlara eşlik etmek bizim için gurur verici.
Bu nedenle TEV ile gerçekleştirdiğimiz bu verimli ortaklığı, huzurunuzda, selamlamak istiyorum. Bu ortaklık 2004 yılında başlamış olup, 133 gence Fransa’da yüksek lisans yapmalarını sağladı. Geçen yıla kıyasla % 28 oranında ek başvuru aldık. Tüm talepleri karşılayamadığımız için üzüntü duyuyoruz, zira burs sayısını arttırmaya yönelik büyük çaba sarf edildiğini bilmenizi isterim.

Bildiğiniz gibi, Erasmus gibi, üniversiteleri ve öğrencileri birbirine bağlamak adına birçok mekanizma mevcut. Fransa Büyükelçiliği olarak, TEV ile birlikte bu müthiş maceraya katkı sağladığımız için çok mutluyum.

Hepinizi tebrik ediyor, yolunuzun açık olmasını diliyorum.

Bertrand Buchwalter

publié le 12/06/2018

haut de la page