Fransa Sarayı’nda “gelenekselleşen” iftar daveti, 14 Mayıs 2019 [fr]

Fransa Sarayı’nda, bu yıl, altıncısı düzenlenen “İftar daveti”, Fransa Istanbul Başkonsolosu, Bertrand Buchwalter ve eşi Sülün Aykurt Buchwalter’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, iftar yemeğinin gelenek haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti, yaptığı Türkçe ve Fransızca konuşmasında : “Sizleri bu kutsal ayda, bu iftar yemeğinde, Fransa Sarayı’nda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle de Müslüman konuklarımıza hayırlı Ramazanlar diliyorum” sözleriyle ifade etti. Yemeğe, siyasetçiler, dini liderler, yabancı temsilciler, gazeteciler, akademisyenler, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldılar.

Başkonsolos, konuşmasında, laik bir ülke olan Fransa’nın neden bir iftar düzenlediği ile ilgili olarak, laikliğin dinlere karşı olmadığını, aksine, dinlerin uyumlu bir şekilde bir arada yaşamaları için gerekli çerçeveyi sunduğunu belirtti.

Buchwalter, “Laiklik, Fransa’yı oluşturan değerlerle uyumludur. Öncelikle özgürlük, bir dine mensup olmak ve bu dini uygulamak veya hiçbir dine mensup olmamaktır. Eşitlik, devletin dinler arasında ayırım yapmaması ve vatandaşlarını dinlerine göre ayırmamasıdır. İslam dini Fransa’da önemli bir yere sahiptir ve Fransa ile İslam arasında tarihi bir yakınlık ve karşılıklı saygıya dayanan bir ilişki vardır” ifadelerini kullandı.

Laikliğin aynı zamanda kardeşlik olduğunu belirten Başkonsolos, geçtiğimiz haftalarda, Yeni Zelanda, Sri Lanka ve Burkina Faso’da, inançlarından dolayı hedef alınan insanlara değindi ve gerilimin tırmandığı bu tür zamanlarda, karşılıklı diyaloğun önemine vurgu yaptı.

Fransa Başkonsolosu, “Bu tür saldırılar karşısında, merhamet içinde biraraya gelmeliyiz ve vahşeti kınamalıyız, bizleri birbirimize düşürmeye çalışanların tuzağına düşmemeliyiz” dedi.

Başkonsolos’un konuşma metni için tıklayın

©Nathalie Ritzmann
©Nathalie Ritzmann
©Nathalie Ritzmann
©Nathalie Ritzmann
©Nathalie Ritzmann
©Nathalie Ritzmann

©Nathalie Ritzmann

publié le 15/05/2019

haut de la page