Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé MAGRO güven mektubunu sundu (19 Ağustos 2020) [fr]

Fransa Büyükelçisi Hervé MAGRO, 19 Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’a güven mektubunu sundu. Büyükelçi ertesi gün, Anıtkabir’i ziyaret ederek Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Mozolesi’ne çelenk bıraktı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Sn. Hervé MAGRO güven mektubunu sundu (19 Ağustos 2020)

Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi Sn. Hervé MAGRO, 19 Ağustos 2020 tarihinde, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen tören münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’a güven mektubunu sundu.

Ev sahibi ülkenin söz konusu belgeyi almasıyla, Büyükelçinin bu ülkeye ataması ve akreditasyonu resmileşmiştir.

Sn. Büyükelçi ertesi gün, eşi ve Büyükelçilik görevlilerinden oluşan bir heyetle, Anıtkabir’i ziyaret ederek Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Mozolesi’ne çelenk bırakmıştır.

Büyükelçi, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazmıştır :

"Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak güven mektubumu sunmamın ertesi günü, bugün, Türkiye’nin yeniden doğuşunun simge mekanı Anıtkabir’i büyük bir heyecanla ziyaret ediyorum.

Önce bağımsızlık hareketinin, ardından da Devlet’in başında bu ülkeye rehberlik ettiği yıllar süresince, O, vizyonu ve iradesiyle koca bir ulusun kaderini değiştirebilecek kabiliyette, 20. yüzyılın en büyük Devlet adamlarından biri olduğunu kanıtladı.

2021 yılında, modern Türkiye’nin Fransa Cumhuriyeti tarafından tanınmasına damga vuran anlaşmanın 100. yıl dönümünü kutlamaya hazırlandığımız bir zamanda, O’nun, kadim ve zengin bir dostluğu paylaşan iki ülke arasındaki bu tarihi olayda, «İlerleme ve genel mutluluğun ali menfaati için Halklar arasında barışın ve anlaşmanın yeniden tesisine», birlikte yardım etme fırsatı gördüğünü hatırlamalıyız.

Sınamalarla dolu, lakin en büyük fırsatları da beraberinde getiren bir dünyada, bize düşen, bu vizyona dahil olmak ve ortak yarar adına ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yılmadan çalışmaktır."

publié le 24/08/2020

haut de la page