Goût de France / Good France 2018 [fr]

Goût de France / Good France 2018

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Goût de/Good France etkinliği, Fransız mutfağının canlılığının neşe içinde kutlanmasına vesile olarak, dünyanın her yerinde şefler arasında gerçek bir bağı teşkil ediyor.

Dünyanın en kapsamlı Fransız akşam yemeği etkinliği

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Goût de/Good France etkinliği, dünyanın her yerinde şefler arasında gerçek bir bağı teşkil eden Fransız mutfağının canlılığının neşe içinde kutlanmasına vesile oluyor.

Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde, 21 Mart tarihinde 150 ülkede düzenlenecek olan etkinlik, Fransız mutfağının 5 kıtada tanıtılmasına katkı sağlıyor.

Fransa, Auguste Escoffier’nin 1912 yılındaki « Epikür sofraları » fikrinden yola çıkarak, dünyanın birçok şehrinde, aynı gün, “ Fransız usulü” yemekler düzenlenmesi amacıyla dünyanın her yerindeki şefleri ve büyükelçiliklerini seferber ediyor.

İstanbul ve İzmir’den katılımcı restoranların listesi için tıklayınız

Restoranların mönüleri için tıklayın

Ankara’daki katılımcı restoranların listesi için tıklayınız

21 Mart’ta, Fransız usulü yemek yiyorum!

Goût de / Good France, mükemmelliğe saygının bir ifadesi

« Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ile birlikte etkinliğin öncüsü olan Alain Ducasse, Goût de / Good France’ı şu sözlerle tanımlıyor: “Mutfaktan – Fransız mutfağından – söz etmek, yaşama sevincinden, incelikten, iyimserlikten ve zevkten söz etmektir. Diğer bir deyişle, Fransız Destinasyonu’nun imajı için merkezi önemdeki fikirlerin dile getirilmesidir”.

Goût de / Good France nitekim, dünyanın dört bir yanında bulunan her kategoriden restoranı bu birleştirici fikrin ruhu etrafında bir araya getirmeyi arzu ediyor. İlki 2015 yılında düzenlenen bu uluslararası etkinlik, “Fransızların gastronomi yemeğinin”, UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilmesiyle düzenlenmeye başlamıştır. Bu suretle, her yıl 21 Mart’ta, katılımcı restoranlar misafirlerine, Fransız usulü yaşama sanatını deneyimleme imkânı sunarak, söz konusu sanatının yenilikçi istidadını ve yaydığı, paylaşım, zevk, “güzel-yemeye” saygı, çağımızın insanına ve yerküremize saygı gibi değerleri onurlandırıyorlar.

2017 yılında, 150 ülkede 2100’den fazla restoran etkinliğe katılmıştır, 250 000 adet menü sunulmuştur ve bu vesileyle 156 büyükelçiliğimizde 8000 konuk ağırlanmıştır. Canlılık, modernlik, sorumluluk: mutfak, masa etrafında yaşanan keyiflerinin kattığı sıcaklık boyutuyla, Fransa için pozitif değerlerin vitrini haline geliyor.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız

JPEG

publié le 15/03/2018

haut de la page