Goût de / Good France 2019 : Dünyanın en kapsamlı Fransız gastronomi etkinliği için kayıtlar başlamıştır [fr]

Dünyanın en kapsamlı Fransız gastronomi etkinliği

#GOODFRANCE

Bu yıl beşincisi düzenlenen Goût de/Good France etkinliği, tüm dünyadaki şefleri bir araya getirerek, Fransız mutfağını ve yemek kültürünü onurlandırıyor.

21 Mart tarihinde, Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde, 150 ülkede düzenlenecek olan bu etkinlik, Fransız mutfağının 5 kıtada tanıtılmasına da katkı sağlıyor.

Fransız mutfağından esinlenerek hazırlayacağınız bir mönüyle, Goût de France/Good France etkinliğine siz de katılabilirsiniz.

PNG

KAYIT LİNKİ

(http://restaurateurs.goodfrance.com/en/user/register)

Goût de/ Good France mönünüz, birkaç atıştırmalık, bir başlangıç, bir veya birden fazla ana yemek, peynir tabağı ve/veya tatlı ve bunlara eşlik eden Fransız şarap ve şampanyalarından oluşmalıdır.

1912 yılında, Auguste Escoffier, dünyanın birçok şehrinde ve çok sayıda misafir için, aynı gün, aynı mönü temasıyla « Epikür sofraları »’nı başlatmıştır. Bu fikirden esinlenerek, Fransa, “Fransız usulü” akşam yemekleri düzenleyerek, dünyanın her yerindeki şefleri ve büyükelçiliklerini seferber etmiş oluyor.

21 Mart’ta, Fransa mönümüzde!

Goût de / Good France, mükemmelliğin sembolü

Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ile birlikte etkinliğin öncüsü olan Alain Ducasse, Goût de / Good France’ı şu sözlerle tanımlıyor: “Mutfaktan, özellikle Fransız mutfağından söz etmek, Fransa imajıyla birebir bağdaşan, yaşama sevincinden, incelikten, iyimserlikten ve zevkten söz etmektir”.

Goût de / Good France ruhunun amacı, dünyanın dört bir yanından, her kategoriden restoranı, bu birleştirici ruh etrafında bir araya getirmek. İlki 2015 yılında düzenlenen bu uluslararası etkinlik, “Fransız gastronomi yemeğinin”, UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dâhil edilmesiyle düzenlenmeye başlamıştır. Bu suretle, her yıl 21 Mart’ta, restoranlar misafirlerine, Fransız usulü ‘Art de vivre’’i (yaşama sanatı) deneyimleme imkânı sunarak, söz konusu sanatın kendini yenileme potansiyeli, paylaşım, yemek zevki, “güzel-yemeye” saygı, insana ve yeryüzüne saygı gibi değerleri onurlandırıyorlar.

2018 yılında, 150 ülkede 3000’den fazla restoran etkinliğe katılmıştır; 250 000 adet mönü sunulmuş ve bu vesileyle 156 büyükelçiliğimizde8000 konuk ağırlanmıştır.
Gastronomi ve yemek zevki etrafında, canlılık, çağdaşlık, sorumluluk Fransa’nın olumlu değerleri ön plana çıkmış oluyor.

Daha fazla bilgi için: www.goodfrance.com

RESTORANLAR İÇİN AYRILAN BÖLÜM

Good France macerasına siz de dâhil olun ve böylece, uluslararası bir etkinliğe katılın!

Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Goût de / Good France, ilkbaharın birinci günü, 21 Mart’ta, Fransız mutfağını ve samimi değerlerini onurlandırmak üzere, 5 kıtada 3000’den fazla şefi bir araya getiriyor.
Başvuru linki

(http://restaurateurs.goodfrance.com/fr/user/register)

Söz konusu yemek etkinliği, bütün şeflere, büyükelçiliklerin, Atout France’ın ve France Media Monde, TV5 Monde ve JC Decaux gibi basın yayın kuruluşlarının etkin desteğiyle, dünyanın her yerinde, mutfaklarını, beceri ve yeteneklerini değerlendirme imkânı sağlayan, uluslararası çapta bir iletişim planından yararlanıyor.

Goût de / Good France etkinliğine katılmak demek:

• Şeflerlerden oluşan bir komite tarafından, onaylanıp, ‘Mükemmellik ödülü’ sahibi olmak;
• 3000’den fazla şeften oluşan uluslararası bir topluluğun parçası olmak;
• Fransız mutfağı mirasının tanıtımı ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak;
• Fransa’da ve dünyada çeşitli ülkelerinde, görünürlülüğünüzü artırmak;
• Restoranının doluluk oranını artırmak demektir.

FRANSA’YI TATMAK VE TATTIRMAK İÇİN EŞSİZ BİR İMKAN OLAN BU ETKİNLİĞİ NASIL GERÇEKLESTİRECEKSİNİZ:

MÖNÜNÜZ nasıl olmalıdır? Oluşturulan her mönü, Fransız gastronomisine değer katacaktır, zira, şefler, mönülerini, bulundukları ülkenin pazarına uyarlamakta özgürdürler.

• Çeşidi bol atıştırmalıklar
• Bir veya birkaç başlangıç(lar)
• Ana yemek(ler)
• Peynirler
• Tatlı (*)
• Fransız şarap ve şampanyalar

(*) Restoran işletmecisi, kaliteli peynir sunabilecek durumda olmadığını düşünüyorsa eğer, mönüsüne bir yerine iki tatlı koyabilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN İRTİBAT

FRANSA ISTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Selin YÜCEYATAK

İlgi HAYDA

T: 0212 334 87 84 - 0212 334 87 24

Facebook @consulatfrance.istanbul/
Twitter @FranceaIstanbul
Instagram @consulfranceist

publié le 20/08/2019

haut de la page