Istanbul Fransız Kültür Merkezi « Aylaklar » sergi açılışı, 13/09/2017 [fr]

Discours de la curatrice Bige Örer
Exoposition "Flâneuses"
Discours du Consul général
Affiche de l'exposition "Flâneuses"

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Bige Örer’in küratörlüğündeki Aylaklar başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. 13 Eylül-3 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergide, Cité des arts*’daki misafir sanatçı programına katılarak farklı zamanlarda Paris’te yaşayan sanatçılardan beşinin işleri yer alacak: Aslı Çavuşoğlu, İnci Furni, Yasemin Özcan, İz Öztat & Zişan ve Güneş Terkol. Sanatçıların şehirle kurdukları ilişkide belirleyici eylem olan “yürüme” fikrinden yola çıkan bu sergi, 15. İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri arasında yer alıyor.

Başkonsolos’un konuşma metni :

" Sevgili Bige, Sevgili dostlar,

« Aylaklar » sergisinin açılışına bu denli kalabalık geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. .

Bu yıl, İKSV’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Çağdaş Sanat Bienali ile aynı frekansta olmak istedik ve bu sergiyi de, bu uzun soluklu ortağımız ile birlikte tasarladık.

Bu sergi öncelikle, Türkiye ve Fransa arasındaki sanatsal bağların yoğunluğunu ve güncelliğini kutlamak ve 2009-2010 tarihlerindeki Türkiye Mevsimi’nden bu yana Paris’teki Cité des arts*’a davet edilen Türkiye’nin yeni nesil yeteneklerini tanıtmak için bir vesilesidir. Bige Örer tarafından müthiş bir şekilde sahnelenen bu sergi, bahsettiğim hikayeden ve buluşmalardan doğmuştur.

Bu aynı zamanda, yaratma özgürlüğüne saygıı göstermenin ve Dostoyevski’nin , « Dünyayı sanat kurtaracak » sözüne olan inancımızı yinelimenin bir yoludur! "

publié le 15/09/2017

haut de la page