Koronavirüs - Sıkça Sorulan Sorular

Elimdeki resmi Fransız oturum izninin geçerlilik süresi dolmak üzere ve korona salgınından dolayı, Türkiye’ye giriş sağlayamıyorum.

İçinde bulundugumuz sağlık koşulları nedeniyle, 16 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında geçerlilik tarihi sona eren, aşağıdaki tüm belgelerin geçerlilik süresi « otomatik olarak » 6 ay uzatılmıştır ;

-  D tipi uzun sureli vizeleri
-  Oturum izinlerini
-  Geçici oturum izinlerini
-  Oturum talebi sürecinde, verilen geçici belgeleri (récépissé).

Dolayısıyla, oturum izni sahibi bireyler (oturum izin belgelerinin uzatılmasina dair kararname için tıklayın), Fransa’dan – transitsiz, direkt uçuş olması koşuluyla- Türkiye’ye sorunsuz bir şekilde giriş sağlayabileceklerdir.

Turistik bir vize ile Türkiye’den çıkış yaptım ve halen yurt dışındayım, vizemin süresi dolmak üzere ve Türkiye’ye geri dönüş sağlayamıyorum.

Turistik vize ile Fransa’ya giriş sağlamış ve yukarıdaki sebeplerden dolayı Türkiye’ye geri dönemeyen Türk vatandaşlarına, durumları göz önünde bulundurularak, Fransız yetkili makamları (préfecture) tarafından, 90 güne tekabül eden vize veya resmi bir uzatma belgesi verilebilir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. Fransa’ya giriş yapmamış olmam, bir sonraki vize talebimde, aleyhimde bir durum oluşturur mu?

Hayır. Kullanılmamış bir vizenizin olması, hiçbir şekilde aleyhinizde bir durum oluşturmayacaktır ve tarafınıza verilecek vizenin süresini etkilemeyecektir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. İleri bir tarihte seyahat etmek için tekrar bir talepte bulunabilir miyim ve ne tür belgeler sunam gerekir?

Evet. Tekrar vize talebinde bulunabilirsiniz. Salgın krizinden dolayı seyahat edemediyseniz, yeni vize talebiniz karşılığında tarafınızdan, sadece 28 euroluk vize hizmet ücreti talep edilecektir (80 euro tutarindaki vize ücretini ödemeyeceksiniz).

Dosyanız aşağıdaki belgelerden oluşmalıdır :

- Vize başvuru formu
- Fotoğraf
- Kullanılmamış vizenizin bulunduğu pasaportunuz/seyahat belgeniz
- Seyahatinizin iptalini ispat eden belge (acente veya bir etkinlik söz konusu idi ise, Fransa’daki iptalini gösteren belge)
- Yeni seyahatiniz ile ilgili belgeler
- Fransa’da kalacağınız yer ile ilgili belge (otel rezervasyonu veya şahısta kalacaksanız, karşı tarafın size göndereceği, Belediye’den alınan « attestation d’accueil » belgesi )
- Seyahat sağlık sigortası
- Yeni başvurunuzda tarafınızdan vize ücreti (80 avro) talep edilmez, sadece vize servis ücreti (28 avro) ödersiniz

D tipi vizem / oturum iznim / geçici oturum iznim veya « récépissé » belgem var (oturum talebi sürecinde verilen belge) ve geçerlilik süresi 16 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında sona erdi. Şu an Türkiye’deyim, Fransa’ya seyahat edebilir miyim?

İçinde bulunduğumuz sağlık koşulları nedeniyle, 16 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında geçerlilik tarihi sona eren, aşağıdaki tüm belgelerin geçerlilik süresi « otomatik olarak » 6 ay uzatılmıştır ;
- D tipi uzun sureli vizeleri
- Oturum izinlerini
- Geçici oturum izinlerini
- Oturum talebi sürecinde, verilen geçici belgeleri (récépissé).

Söz konusu belgelerden birine sahip iseniz, Fransa’ya, transitsiz, direkt bir ucusla gitmeniz gerekmektedir.

Uzun süreli vize müracaatında bulundum ama vizelerin askıya alınmış olmasından dolayı, projemden (eğitim, iş…) vazgeçmek durumundayım. Pasaportumu geri alabilir miyim ve vize ücretinin iadesini alabilir miyim?

Pasaportunuz isteğiniz üzere iade edilebilir. Konsolosluk tekrar faaliyete geçtiğinde, vize ücretinin iadesini alabilirsiniz, ödediğiniz vize ‘servis’ ücretinin iadesi yapılmaz.

Fransa’ya kimler seyahat edebilir ?

Avrupa ülkeleri dışından gelen kişilerin Fransa’ya girişine ilişkin kısıtlamalar, bir sonraki duyuruya kadar geçerli olmaya devam etmektedir. İstisna kapsamındaki kişiler:

- Vizeye tabi iseler, kısa süreli Schengen vizesi veya uzun süreli vize sahibi, diğer ülke vatandaşı Fransız uyrukluların eşleri ve çocukları;
- Asıl ikametgâh adresi Fransa’da bulunan Avrupa Birliği ülkesi ve Andora, İsviçre, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, Vatikan vatandaşları);
- Oturum belgesine, uzun süreli vizeye veya halen geçerli bir geçici izin belgesine sahip, Fransa’da sürekli ikamet eden diğer ülke vatandaşları;
- Geçerliliği 16 Mart 2020-15 Haziran 2020 arasına denk gelen uzun süreli vize, oturum belgesi, récépissé denilen oturum yenileme belgesi veya geçici oturum izni sahibi, Fransa’da sürekli şekilde ikamet eden diğer ülke vatandaşları;
- Kabin ekibi mensubu diğer ülke vatandaşları;
- Denizciler de dâhil olmak üzere, yük taşımacılığı faaliyeti gösteren, vizeye tabi iseler kısa süreli Schengen vizesi sahibi diğer ülke vatandaşları;
- Vizeye tabi iseler kısa süreli Schengen vizesi sahibi, KOVID-19 ile mücadele kapsamında faaliyet gösterecek sağlık çalışanı diğer ülke vatandaşları;
- Fransa’dan veya başka bir AB ülkesinden verilmiş geçerli bir oturum belgesi veya geçerli bir uzun süreli vize sahibi, yukarıda sayılı Avrupa ülkelerinden birinde bulunan ikametgâh adresine ulaşmak üzere Fransa’dan transit geçecek, Avrupa ülkesi ve diğer ülke vatandaşları;
- Transit vizesi sahibi veya kendi ülkelerine seyahatlerini doğrulayan bir bilet ibraz etmek suretiyle uluslararası transit alanında azami 24 saat geçirecek diğer ülke vatandaşları.
- Alınan vize, Fransa topraklarına giriş teminatı teşkil etmez. Fransa’ya giriş, hudutlarda uygulanabilecek kısıtlamalara tabidir.
- Vize başvurusunda bulunmadan önce, Fransa’ya giriş hakkınızın bulunup bulunmadığını şu sayfayı ziyaret ederek teyit etmeniz önerilir: https://www.immigration.interieur.gouv.fr/Info-ressources/Actualites/L-actu-immigration/Attestations-de-deplacement-et-de-voyage

Fransa’ya seyahatlerde, uçağa biniş ve huduttaki kontrol işlemleri sırasında uluslararası seyahat belgesinin kağıda basılı halinin veya elektronik kopyasının ibrazı zorunludur. Uluslararası seyahatbelgesini, şu bağlantılardan bilgisayarınıza indirmek suretiyle temin edebilirsiniz: konsolosluk internet sitesi veya https://media.interieur.gouv.fr/deplacement-vers-france-covid-19/. Fransa’daki sıhhi acil durum, 2020-546 sayılı,*11 Mayıs 2020 tarihli yasa uyarınca 10 Temmuz 2020 tarihine dek uzatılmıştır. Buna göre Fransa topraklarına Avrupa (Avrupa Birliği, Schengen sahası, Birleşik Krallık) dışındaki ülkelerden giriş yapanlardan, enfeksiyon bölgesi olarak kabul edilen bölgelerde konaklamış kişilerden 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri istenebilir. Bu 14 günlük tedbirin kapsamı ve uygulama koşulları henüz tam bir netlik kazanmamıştır.

publié le 22/07/2020

haut de la page