Koronavirüs - Sıkça Sorulan Sorular

Elimdeki resmi Fransız oturum izninin geçerlilik süresi dolmak üzere ve korona salgınından dolayı, Türkiye’ye giriş sağlayamıyorum.

Fransız makamları, resmi yollardan Fransa’ya giriş yapmış olan ve alttaki izinlerden birine sahip olan kişiler için, mevcut izinlerin 16 Mart tarihi itibari ile bitiş tarihine denk gelmesi durumunda, (22/04/2020 tarihli, 2020-460 sayılı karar ile) tüm izinleri 6 ay uzatma kararı almıştır:

⁃ D tipi uzun sureli vizeler
⁃ Geçici oturum izni sahipleri,
⁃ Oturum talebi sürecinde, verilen geçici belgeler (récépissé).

Dolayısıyla, oturum izni sahibi bireyler, salgın krizinden dolayı uygulanan seyahat kısıtlamaları kalkınca, Fransa’dan – transitsiz, direkt uçuş olması koşuluyla- Türkiye’ye sorunsuz bir şekilde giriş sağlayabileceklerdir.

Turistik bir vize ile Türkiye’den çıkış yaptım ve halen yurt dışındayım, vizemin süresi dolmak üzere ve Türkiye’ye geri dönüş sağlayamıyorum.

Turistik vize ile Fransa’ya giriş sağlamış ve yukarıdaki sebeplerden dolayı Türkiye’ye geri dönemeyen Türk vatandaşlarına, durumları göz önünde bulundurularak, Fransız yetkili makamları (préfecture) tarafından, 90 güne tekabül eden vize veya resmi bir uzatma belgesi verilebilir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. Fransa’ya giriş yapmamış olmam, bir sonraki vize talebimde, aleyhimde bir durum oluşturur mu?

Hayır. Kullanılmamış bir vizenizin olması, hiçbir şekilde aleyhinizde bir durum oluşturmayacaktır ve tarafınıza verilecek vizenin süresini etkilemeyecektir.

Vize aldım ama salgın krizinden dolayı, vizemi kullanamadan süresi doldu. İleri bir tarihte seyahat etmek için tekrar bir talepte bulunabilir miyim ve ne tür belgeler sunam gerekir?

Evet. Tekrar vize talebinde bulunabilirsiniz. Salgın krizinden dolayı seyahat edemediyseniz, yeni vize talebiniz karşılığında tarafınızdan, sadece 28 euroluk vize hizmet ücreti talep edilecektir (80 euro tutarindaki vize ücretini ödemeyeceksiniz).

Dosyanız aşağıdaki belgelerden oluşmalıdır :

- Vize başvuru formu
- Fotoğraf
- Kullanılmamış vizenizin bulunduğu pasaportunuz/seyahat belgeniz
- Seyahatinizin iptalini ispat eden belge (acente veya bir etkinlik söz konusu idi ise, Fransa’daki iptalini gösteren belge)
- Yeni seyahatiniz ile ilgili belgeler
- Fransa’da kalacağınız yer ile ilgili belge (otel rezervasyonu veya şahısta kalacaksanız, karşı tarafın size göndereceği, Belediye’den alınan « attestation d’accueil » belgesi )
- Seyahat sağlık sigortası
- Yeni başvurunuzda tarafınızdan vize ücreti (80 avro) talep edilmez, sadece vize servis ücreti (28 avro) ödersiniz

Uzun süreli vize müracaatında bulundum ama vizelerin askıya alınmış olmasından dolayı, projemden (eğitim, iş…) vazgeçmek durumundayım. Pasaportumu geri alabilir miyim ve vize ücretinin iadesini alabilir miyim?

Pasaportunuz isteğiniz üzere iade edilebilir. Konsolosluk tekrar faaliyete geçtiğinde, vize ücretinin iadesini alabilirsiniz, ödediğiniz vize ‘servis’ ücretinin iadesi yapılmaz.

Fransa’ya kimler seyahat edebilir ?

Avrupa ülkeleri dışından gelen kişilerin Fransa’ya girişine ilişkin kısıtlamalar, bir sonraki duyuruya kadar geçerli olmaya devam etmektedir. İstisna kapsamındaki kişiler:

- Fransız vatandaşları, eşleri ve çocukları
- Fransa’da ikamet eden (ve bunu ispat edebilecek durumda olan) Avrupa ülkesi vatandaşları,
- Fransa’da ikamet eden, oturum belgesi veya ‘uzun süreli’ geçerli vizesi olan, üçüncü ülke vatandaşları
- Yük taşımacılığı yapan yabancı uyruklular (tır şoförleri ve denizciler);
- Koronavirus salgını ile mücadele kapsamında, yabancı sağlık sektörü çalışanları

Fransa’ya seyahatlerde, uçağa biniş ve huduttaki kontrol işlemleri sırasında uluslararası seyahat belgesinin kağıda basılı halinin veya elektronik kopyasının ibrazı zorunludur. Uluslararası seyahatbelgesini, şu bağlantılardan bilgisayarınıza indirmek suretiyle temin edebilirsiniz: konsolosluk internet sitesi veya https://media.interieur.gouv.fr/deplacement-vers-france-covid-19/. Fransa’daki sıhhi acil durum, 2020-546 sayılı,*11 Mayıs 2020 tarihli yasa uyarınca 10 Temmuz 2020 tarihine dek uzatılmıştır. Buna göre Fransa topraklarına Avrupa (Avrupa Birliği, Schengen sahası, Birleşik Krallık) dışındaki ülkelerden giriş yapanlardan, enfeksiyon bölgesi olarak kabul edilen bölgelerde konaklamış kişilerden 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri istenebilir. Bu 14 günlük tedbirin kapsamı ve uygulama koşulları henüz tam bir netlik kazanmamıştır.

publié le 14/05/2020

haut de la page