Liberté de la presse - Arrestation de MM. Önderoğlu, Nesin et de Mme Korur Fincancı (20 juin 2016)

Liberté de la presse - Arrestation de MM. Önderoğlu, Nesin et de Mme Korur Fincancı (20 juin 2016)

La France est très préoccupée par la mise en détention provisoire le 20 juin à Istanbul de M. Erol Önderoğlu, représentant de "Reporters sans frontières" en Turquie, de M. Ahmet Nesin, journaliste, et de Mme Sebnem Korur Fincancı, présidente de la fondation pour les droits de l’Homme de Turquie.

Personne ne devrait être emprisonné pour avoir défendu la liberté d’expression.

La France rappelle son attachement à la liberté d’expression et à la liberté de la presse partout dans le monde. Elle soutient le travail mené en toute indépendance par les organisations non gouvernementales de défense des droits de l’Homme comme "Reporters sans frontières".

Sn.Önderoğlu, Sn. Nesin ve Sn. Korur Fincancı’nın tutuklanmalarına ilişkin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklama (20 Haziran 2016)

Fransa, “Sınır Tanımayan Gazeteciler” Türkiye temsilcisi Sn. Erol Önderoğlu, gazeteci Sn. Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Sn. Şebnem Korur Fincancı’nın, 20 Haziran tarihinde İstanbul’da, geçici tutuklanmalarından büyük kaygı duymaktadır.

Hiç kimse, ifade özgürlüğünü savunduğu için hapse atılmamalıdır.

Fransa, dünyanın heryerinde ifade ve basın özgürlüklerine bağlılığını hatırlatır. Fransa, « Sınır Tanımayan Gazeteciler » gibi insan haklarını savunan sivil toplum kuruluşları tarafından tamamen bağımsız bir şekilde yürütülen çalışmaları destekler.

publié le 28/06/2016

haut de la page