Pembe Hayat Kuirfest, 26-28 Ocak, Istanbul

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Pembe Hayat KuirFest, LGBTKİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, Kuir ve İnterseks) hakları mücadelesinde sanat aracılığıyla ifade alanları yaratan, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturan; bu çerçevede güçlendirici panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve sergilerin düzenlendiği uluslararası bir organizasyondur.

JPEG

Sosyal konuların gündeme gelmesini ve/ya toplumsal alanda temsil edilmeyen gruplara alan açmayı amaçlayan, “toplumsal bir konu ile bağlantılı festivaller” sınıfına giren Pembe Hayat KuirFest sinemayı aktivist, birlikte yaşamayı kolaylaştırıcı, belgeleyici, güçlendirici, ilham verici ve dönüştürücü bir araç olarak kullanmak üzere festival profesyonelleri ve aktivistler tarafından kuruldu. Türkiye’nin tek LGBTİK temalı film festivali olma özelliğini taşıyan KuirFest, 4. yılından itibaren Ankara ve İstanbul olmak üzere iki şehirde birden gerçekleşmeye başladı. 5. senesinde beş şehre yayılan festival Denizli, İzmir ve Çanakkale’ye de festivali taşıdı. Geçtiğimiz yıl Türkiye ve dünya sinemasından 52’i filmi sinemaseverlerle buluşturan festival aynı zamanda gerçekleştirdiği sergi, atölye, panel ve soru-cevap etkinliklerinde LGBTİK aktivistleri ve kuir sanatın çeşitli alanlarında varlık gösteren sanatçıları da bir araya getirdi.

Festival, İstanbul’da ise Pera Müzesi, Goethe Enstitüsü ve Başka Sinema ortaklığında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

publié le 24/01/2017

haut de la page