Prix pour le film franco-syrien « Eau argentée : Syrie autoportrait » réalisé par Ossama Mohammed et Wiam Simav Bedirxan

JPEG

Le film franco-syrien « Eau argentée : Syrie autoportrait » réalisé par Ossama Mohammed et Wiam Simav Bedirxan a remporté la compétition "Aşk ve Başka Bi’ Dünya" du festival !f istanbul dont la coopération a été organisée avec l’Institut Français d’Istanbul.

Pour en savoir plus

- Interview de la Consule générale avec Anadolu Ajansi

İSTANBUL ( Anadolu Ajansı AA ) - Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, terör örgütü IIrak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD ’le mücadelede Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in bir seçenek bulunmadığı ortaya koyarak , "Beşşar Esed’in iş başında kalacağı bir siyasi çözüm söz konusu olmayacak. Bu konuda Türkiye ve Fransa arasında güçlü bir görüş birliği var" diye belirtti .Beyoğlu’ndaki Fransa Sarayı’nda Anadolu Ajansı AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Domenach, Türkiye’nin, Suriye krizinin doğurduğu yükün önemli bir kısmını sırtlandığını ortaya koyarak , etkinliklerle Türkiye’nin yalnız bulunmadığı , müttefiklerinin de bu alanda çalıştığını göstermek istediklerini açıkladı .

 !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki odak ülkesinin Suriye olduğunu ve kendilerinin de konsolosluk olarak festival çerçevesinde filmleri gösterilen Suriyeli yönetmenlerin İstanbul’da çeşitli etkinliklere katılmasına destek sağladıklarını ifade eden Domenach, "Suriye’nin hala hayatta olduğunu, Suriyelilerin yaratıcılıklarını sürdürdüklerini, olana bitene tanıklık ettiklerini göstermek önemli. Suriye ölmüş değil. Bir gün yeni bir Suriye kurulacak. Bu vatandaşlar da onun inşasında rol alacak ve Türkiye’ye minnettar olacaklar" diye açıkladı.

- "Esed seçenek değil"Suriye’de Beşşar Esed’in iş başında kalacağı bir siyasi çözümün söz konusu olmayacağını söyleyen Domenach, sözlerini şu şekilde devam ettirdi :"Bu konuda Türkiye ve Fransa arasında güçlü bir görüş birliği var. Esed çözüm değil. Esed, radikalizm üretiyor. O iş başında kaldığı sürece arka adım da atmayacak. Ayrıca, Esed’in iktidarı bırakmasına dair aleni ve net bir perspektif elde etmek dışında muhalefeti bir araya toplayacak bir çözüm de yok."Domenach, ocak ayında Paris’te yaşanan saldırılardan akabinde Fransa’nın önceliğinin IIrak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD ’i durdurmak ve geriletmek olduğunu ortaya koyarak , "Ancak bunu hedeflerken Esed’i ve rejimini bir çözüm olarak görmüyoruz. O, IIrak Şam İslam Devleti Örgütü IŞİD ’i alt etmek için bir seçenek değil. Türkiye ile Fransa arasında bu alanda güçlü bir emniyet işbirliği de bulunuyor" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye coğrafyasının kurbanı"Suriye krizinin mültecilerle Türkiye’de sokağa taşmış durumda olduğunu ve bu olgudan kaçmanın bir yolunun bulunmadığını ifade eden Domenach, "Bu üzücü bir vaziyet ve hepimiz buna tanığız" diye belirtti .Türkiye’nin, bu tip krizlere komşu bütün ülkelerin kendilerini bulduğu durumda bulduğunu ifade eden Domenach, "Krizlere komşu ülkeler, sığınmacılar hususunda daima en çok büyük yükü sırtlanır. Zira mülteciler, ülkelerine arka dönme ümidini beslerler. Yine bu ümitle gittikleri komşu ülkelerde de bu defa komşu bölgelere geçerler. Türkiye bu açıdan coğrafyasının kurbanı durumunda. Aynı zamanda da görece refahının kurbanı" değerlendirmesinde bulundu.Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Türkiye’nin bölgesinde büyüyen bir iktisat olduğuna dikkati çekerek, "Mültecilerin Türkiye’de bir iş bulma şansı Avrupa’ya göre daha çok . Bu bir açıklama fakat tabii ki mazeret değil, Türkiye’nin yükün çok büyük bir kısmını üstlendiğini çok fazla iyi anlıyoruz" görüşünü dile getirdi.

- Fransa’nın da desteğiyle " emniyetli bölge"Domenach, "Fransa’nın da desteğiyle Suriye’nin kuzeyindeki ’kurtarılmış bölgelerde’ Türkiye’nin kurulmasını istediği emniyetli bölge kurulabilir ve bu Türkiye’nin yükünü hafifletebilir. Türkiye’deki Suriyeliler, oraya arka dönebilirler ve Suriye muhalefeti, Suriye halkının gözündeki meşruluğunu güçlendirebilir" diye açıkladı. Fransa’nın da krizin başından bu yana Suriye muhalefetine hane sahipliği yaptığını hatırlatan Domenach, "Fransa Suriyeli entelektüellerin, siyasi liderlerin pek çoğunu ağırladı. Belki Türkiye ile kıyaslanmaz fakat Fransa da başka ülkeler arasında mültecilere en çok fazla kapı açan ülkelerden biri" diye belirtti .

- Suriyeli yönetmenler İstanbul’da !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12 Şubat’ta başladı ve 22 Şubat’a kadar sürecek. Festival çerçevesinde Suriyeli yönetmenlerin çektiği "Gümüş Suyu : Bir Suriye Otoportresi", "Ruh İşgali" ve "Benim Korkunç Ülkem" belgeselleri gösterildi.Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi ve Uluslararası Göç Örgütü’nün katkılarıyla yönetmenler Simav Wiam Bedirxan, Ali Atassi, Ziad Homsi de İstanbul’a gelerek, festival kapsamındaki etkinliklere katıldı.

publié le 23/02/2015

haut de la page