Qudra Programı Küçükçekmece Gençlik Gelişim Merkezi ve Çocuk Karavanı proje tanıtımı

Qudra Programı Küçükçekmece Gençlik Gelişim Merkezi ve Çocuk Karavanı projelerinin tanıtımı 6 Kasım’da Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Expertise France ve GIZ’ten yetkililerin katılımıyla gerçekleşti.

Avrupa Birliği ve Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilmekte olan "Qudra–Suriye ve Irak krizlerine yanıt olarak Suriyeli mültecilerin, yerinden edilmiş kişilerin ve evsahibi toplulukların dayanıklılıklarının güçlendirilmesi" Programı, geçici koruma altındaki Suriyelilerin, yerinden edilmiş kişilerin ve ev sahibi ülke vatandaşlarının dayanıklılığını beş özel hedef doğrultusunda güçlendirmeyi amaçlayan bölgesel bir programdır.

Qudra Programı Sosyal Uyum Bileşeni kapsamında, Expertise France tarafından Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı işbirliğinde yürütülmekte olan Küçükçekmece Gençlik Gelişim Merkezi ve Çocuk Karavanı projelerinin kamuoyuna tanıtım etkinliğine, fon sağlayan kuruluşlar, uygulama ortakları, projeye ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediyesi’nden temsilciler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, Merkez faaliyetlerine katılan gençler ve aileleri katıldılar. Etkinlikte ayrıca Expertise France’ı temsilen Barış, İstikrar ve Güvenlik Bölüm Başkan Yardımcısı Sayın Claire Lautier de yer aldı.

Açılış konuşmaları Qudra Program Direktörü Dr. Günther Taube, Expertise France Misyon Başkanı Selma Masic, Avrupa Birliği Güven Fonu Program Yöneticisi Laura Fallavollita ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Recep Şencan tarafından yapılan etkinlikte Sayın Masic sadece Türkiye’de yaşayan Suriyeli nüfusun büyüklüğüne bağlı olarak bu ve benzeri programların önemine ve kamu kurumlarının bu süreçteki etkin çalışmalarına vurgu yaparken Expertise France’ın bu projenin yanı sıra Qudra Programı kapsamında Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’da Halk Eğitimi Merkezleri’yle gerçekleştirmekte olduğu etkinliklerle bugüne kadar 1649 yararlanıcıya ulaşmayı başardığını vurguladı.

Gençlik Gelişim Merkezi ve Çocuk Karavanı’nda yapılan faaliyetlerle, geçici koruma altındaki Suriyeli gençler ve çocuklar, Türkiyeli akranları ile bir araya getirilerek sosyal uyumu desteklemeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda, Türkçe ve İngilizce kursları, mutfak atölyeleri, bilgisayar destekli muhasebe, proje yönetim döngüsü eğitimi gibi etkinliklerle Gençlik Gelişim Merkezi aracılığıyla 1200 gence ve Çocuk Karavanı ile interaktif çalışmalarla 1500 çocuğa ulaşılması hedeflenmektedir. Merkezde gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında bugüne kadar 1197 kişiye ulaşılmıştır.
Sosyal uyum çalışmalarına güzel bir örnek teşkil ettiğine inandığımız Küçükçekmece Gençlik Gelişim Merkezi ve Çocuk Karavanı’na ilişkin daha fazla bilgi almak ve faaliyetleri yerinde izlemek üzere siz değerli basın mensuplarını her zaman aramızda görmekten mutluluk duyarız

publié le 09/11/2018

haut de la page