ROMANTIK FRANSA

ROMANTIK FRANSA

Paris

Paris’te nerelere gidilir ?

Paris aşk ve aşıkların tükenmek bilmeyen başkentidir. Seine nehri kenarında yürüyün, Saint-Louis adasında ve Marais muhitinde dolaşın, ve tüm dünyadan gelen çiftlerin kilit taktığı Pont des Arts’dan (Sanatların Köprüsü) ve Pont Neuf’ten geçin ("En Unutulmaz 10 Fransız Aşk Filmi" bölümünde "Köprü Üstü Aşıkları"’na bakınız). "Musée de la vie romantique"’i gezin, Lüksemburg Bahçesi’nde dolaşın, Saint-Martin kanalı boyunca giden gemilerin ağ geçitlerini gözlemleyin, Montmartre’ın yokuşlarını tırmanın (aşk filmleri ile ilgili bölümümüzde "Amelie Poulain’in Masalsı Kaderi"’ne bakınız) ve 280 dilde "seni seviyorum"’un yazıldığı "je t’aime"’ler duvarına göz atın, Père Lachaise mezarlığında dolaşın, Paris’in olağanüstü meydanlarını keşfedin (Louvre, Vosges, Dauphine, Sainte-Marthe, marché Sainte-Catherine, Victoires meydanları) ve banklarda, gezi teknelerinde ("Bateaux- Mouches"), Latin mahallesinin ("quartier latin") kafelerinde veya Oberkampf’in son moda barlarında dinlenin.
Günün ağarması ile, şehrin herhangi bir mahallesinde gerçek bir Paris’li gibi kahvaltı yapın (kahve ile fırından taze çıkmış kruvasan veya üzerine terayağı sürülmüş baget ekmek).

Paris civarlarında nerelere gidilir ?

XIV. Louis’nin döneminde saray halkının aşk entrikalarını Versailles şatosunun bahçesinde, Rönesans dönemininkilerini ise Loire şatolarında hayal etmeye ne dersiniz ? Normandiya ve Cabourg plajlarında, veya Etretat kaya uçurumlarında dolaşarak Proust’un yakından incelediği aşk telaşlarının izlerini takip edin (Fransız Aşk Romanları hakkındaki bölümümüze bakınız).

Nice

Nice’de nerelere gidilir ?

Promenade des Anglais’de yürüyüp, Matisse müzesini, Chagall müzesini veya villa Arson’u gezerek deniz kenarını takip edin ve güneş ışınlarını yudum yudum içinize çekin.

Nice civarlarında nerelere gidilir ?

Côte d’Azur’ü takip edip, Saint-Paul-de-Vence köyünde soluklanın, veya tüm dünyada parfüm başkenti olarak tanınan Grasse şehrini keşfedin.

Marsilya

Marsilya’da nerelere gidilir ?

Marsilya’nın Calanques milli parkında pikniğe ve yüzmeye gidip, kıyı manzaralarının önünde büyülenin. Modern mimari meraklıları ise MuCEM’i (Avrupa ve Akdeniz medeniyetleri müzesi) keşfetmeye çıkabilir !

Marsilya civarlarında nerelere gidilir ?

Aix-en-Provence’tan geçip, biraz daha uzakta kalan, tiyatro festivali ile bilinen Avignon şehrinden geçin, ve Lubéron bölgesinin harikulade kasabalarında gezinin. La Seyne-sur-Mer’de, Michel Paşa’nın 19ncu yüzyılın ikici yarısında Boğaz kıyılarından esinlenerek yarattığı Tamaris muhitini keşfedin.

Lyon

Lyon’da nerelere gidilir ?

Fransa’nın en büyük kentsel parklarından parc de la Tête d’Or parkında Saône nehri iskeleri boyunca veya Île Barbe’da (Sakal adasında) gezinin. Eski şehir bölgesi Vieux Lyon’nun pasajlarında "traboules"’lerde dolaşın ve küçük restoranlar "bouchons"’larda mola verin.

Lyon civarlarında nerelere gidilir ?

Lyon, Alpleri ve özellikle "Alplerin Venediği" olarak bilinen Annecy’yi keşfetmek için ideal bir noktadır.

Bordeaux

Bordeaux’da nerelere gidilir ?

"Quinconces" meydanı romantik bir yürüyüş için mükemmel bir mekandır. Yaz aylarında kendinizi "place de la Bourse"’un yanındaki yansıyan su aynasının etkisi altına bırakın.

Bordeaux civarlarında nerelere gidilir ?

Şehirde bulunuyor olmanızı fırsat bilerek Bordeaux üzüm bağlarının (Médoc, Saint-Emilion…) dünyaca ünlü şaraplarını tatma şansını bulabilirsiniz. Şatoları ve (kaz ciğeri, taşlık, dilim yağsız ördek eti vs…) gibi ördek etinden yapılmış gastronomisi için sonrasında araçla Dordogne bölgesine geçin.

Toulouse

Toulouse’ da nerelere gidilir ?

Hava kararır kararmaz Capitole meydanı buluşma noktanız olsun. Gün içinde Saint-Pierre köprüsünden Pont-Neuf köprüsüne kadar Garonne kıyısını boylu boyunca dolaşın.

Toulouse civarlarında nerelere gidilir ?

Albi şehri palais de la Berbie ve Sainte-Cécile Katedrali gibi mimari eserlerden dolayı UNESCO dünya mirası listesine dahil edilmiştir.

Lille

Lille’de nerelere gidilir ?

Eski Lille’in ("Vieux-Lille") arnavut kaldırımlı sokaklarını kaçırmayın !

Lille civarlarında nerelere gidilir ?

"Le Touquet-Paris-Plage"’dan Manş sahillerini keşfedin. Roubaix’de Abdellatif Kechiche’in "La Vie d’Adèle" ("Mavi en Sıcak Renktir") adlı filminin bir sahnesinin çekildiği, "La Piscine" müzesini ziyaret edin ("En Unutulmaz 10 Fransız Aşk Filmi" bölümümüze bakınız).

Strazburg

Strazburg’ta nerelere gidilir ?

La Petite France semtini keşfedin ve bunca süre tartışmalı bu bölgede Fransız-Alman uzlaşmasını simgeleyen, Fransa ve Almanya arasında Ren nehri üzerindeki Avrupa Köprüsünü keşfetmeye çıkın.

Strazburg civarlarında nerelere gidilir ?

Alsace Şarapları Rotası kartpostal gibi muhteşem bir manzaradan geçer : Ortaçağ şatoları, çiçekler içinde köyler, dalgalanan üzüm bağları gibi…

Bretanya Bölgesi

Bretanya bölgesinde nerelere gidilir ?

Bretanya sahilleri boyunca, adaları, medcezirleri, ve de deniz fenerlerini keşfedin. Normandiya kıyısında fayton ile Mont-Saint-Michel’in keşfine çıkın.

Guadeloupe

Guadeloupe’ta nereye gidilir ?

Saint-Barthélémy balayı için ideal bir rotadır. Güneş batımında romantik bir yürüyüş için eşsiz plajlarla örülmüş bu küçük cennet parçasının keyfini çıkarın.

publié le 12/09/2017

haut de la page