Signature d’un accord de facilitation des visas d’affaires entre l’ambassade de France et l’association patronale turque Müsiad

Fransa’dan MÜSİAD üyelerine vize kolaylığı

13 Temmuz 2015
MÜSİAD ile Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu arasında imzalanan protokol kapsamında, MÜSİAD üyesi iş adamlarına vize kolaylığı sağlanacak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu arasında imzalanan protokol kapsamında, MÜSİAD üyesi iş adamlarına vize kolaylığı sağlanacak.

Fransız Sarayı’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili ve İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach katıldı.

Brezilya Büyükelçiliği’ne atanması nedeniyle, Türkiye’deki görevi sona erecek olan, Fransa’nın 85’inci Ankara Büyükelçisi Laurent Bili, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu gibi işbirliklerinin daha fazla yapılması gerektiğini, iş adamlarının yanı sıra, Türk turist ve öğrencileri de Fransa’da görmekten mutluluk duyacaklarını kaydetti.

İmzalarından ardından protokole ilişkin açıklama yapan Olpak, Türk iş adamlarına Fransa’nın sağlayacağı Schengen vize kolaylığından MÜSİAD üyelerinin yararlanabileceğini, sunulan bu kolaylığın yanlış kullanılmasını önlemek adına kendilerinin de başvuruları titizlikle inceleyeceğini söyledi.

Başvuruların iş dışında turistik amaçlarla ve MÜSİAD üyelerinin aileleri için de yapılabileceği bilgisini veren Olpak, Fransız kanunlarına göre kurulan MÜSİAD Paris’in ardından Ekim ayı ortalarında da MÜSİAD Lyon’un açılışını gerçekleştireceklerini aktardı.

Olpak, bugün itibariyle hayata geçirilen ve şu an için herhangi bir süresi bulunmayan protokolün, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Olpak, bugün başlayan koalisyon görüşmelerine ilişkin daha önce yaptıkları açıklamaların geçerliliğini yitirecek bir verinin mevcut olmadığını, dolayısıyla bekleyip görmek gerektiğini dile getirdi.

Yunanistan’ın içinde bulunduğu duruma ilişkin de değerlendirmede bulunan Olpak, şunları anlattı :

"Geçtiğimiz hafta içinde bana yurtdışından çok önemli bir kurumun bir yetkilisi geldi. Konu Türkiye’ye geldi kendisine ’Türkiye ile ilgili ne düşünüyorsunuz ?’ dedim, ’Türkiye zor, konuşmamayı tercih ederim’ dedi. ’O zaman size Yunanistan’ı sorayım’ dedim, ’Yok, yok ! Türkiye’yi konuşmayı tercih ederim’ dedi. Yunanistan’daki durum bu yani. Şu an kötünün iyisini yaparak gitmeye çalışıyorlar. AB de daha büyük bir bedel ödememek için karşılıklı koalisyon, anlaşma yapıyorlar. AB ile Yunanistan şu an ekonomik koalisyon yapıyor."

Muhabir : Eda Fatma Topçu

publié le 15/07/2015

haut de la page