Türk Eğitim Vakfı (TEV), basın konferansı, 14 Haziran 2017 [fr]

Fransa’nın, TEV ile 2004’ten beri süregelen ortaklığı sayesinde, toplamda 117 master öğrencisi Fransız üniversitelerinde okuma imkânı bulmuştur ve Fransa olarak, bundan gurur duyuyoruz.

Fransa Başkonsolosu, Sayın Bertrand Buchwalter’in, TEV’in basın konferansında yaptığı konuşmanın metni :

"
TEV (Türk Eğitim Vakfı)

Sayın TEV Yönetim Kurulu Başkanı, Değerli Rona Bey,
Sevgili öğrenciler,
Sevgili dostlar,

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) ellinci yıldönümü vesilesi ve 2017-2018 yılı, burslu öğrencileri tebrik etmek üzere aranızda olmaktan çok mutluyum.

Fransa’nın, TEV ile 2004’ten beri süregelen ortaklığı sayesinde, toplamda 117 master öğrencisi Fransız üniversitelerinde okuma imkânı bulmuştur ve Fransa olarak, bundan gurur duyuyoruz.

Bu yılın en başarılı öğrencileri , Galatasaray, Marmara, Bilkent, Boğaziçi, Ankara, İTÜ, Mimar Sinan gibi prestijli üniversitelerden geliyorlar. Bu öğrenciler, uluslararası ilişkiler, hukuk, siyaset bilimi, dil bilimi, mühendislik bilimleri ve müzikoloji gibi çok çeşitli alanlarda eğitimlerini derinleştirmek için Fransa’nın neredeyse her bölgesine gidecekler.

Kendimden örnek vereyim. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki öğrenci değişim programları bu kadar gelişmemişken, Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde bir yıl geçirdim ve hayatım değişti. Bu dönemin tüm öğrencileri için de bunun böyle olacağından hiç şüphem yok.

Sizler, seçmiş olduğunuz yeni üniversitelerinize hem çok şey katacaksınız, hem de çok şey öğreneceksiniz.

Bu yıl, programa bağlılığımızın kanıtı olarak, çabalarımızı üç katına çıkardık ve TEV ile birlikte 5 yerine 15 adet burs sunduk.

Burslu öğrencilerin deneyimlerinden çıkardığımız sonuç, her açıdan, son derece olumludur.

Birçok öğrenci, doktora eğitimlerini Fransa’da veya başka bir yerde sürdürdü; birçoğu da Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan Türkiye’deki Fransız şirketlere ideal adaylar olarak ülkelerine geri döndüler. Kendilerini, tüm eski mezunlar için oluşturduğumuz Alumni platformuna katılmaya davet ediyorum.

Bu yılın tüm başarılı öğrencilerine ve daha da sıkı işbirliği içinde olmaya kararlı olduğumuz TEV’e başarılar diliyoruz “Yolunuz açık olsun”./."

Le Consul général avec la nouvelle promotion des étudiants boursiers - JPEG

publié le 30/10/2017

haut de la page