Turquie - Liberté de la presse - Condamnation de MM. Can Dündar et Erdem Gül (Istanbul, 9 mai 2016)

La France a appris avec préoccupation les condamnations à des peines de cinq ans et dix mois et cinq ans de prison prononcées le 6 mai contre MM. Can Dündar et Erdem Gül, respectivement rédacteur en chef et correspondant à Ankara du quotidien Cumhuriyet. Le procès a été renvoyé en appel.

Nous rappelons notre attachement à la liberté d’expression et à la liberté de la presse, qui sont garanties par le droit international et qui constituent une composante essentielle de toute société démocratique.

La France condamne également avec force l’agression dont a été victime M. Can Dündar en dehors de l’enceinte du tribunal. Elle appelle à ce que toute la lumière soit faite sur cette affaire.

Türkiye – Basın Özgürlüğü – Sn. Can Dündar ve Sn. Erdem Gül hakkında mahkumiyet kararı (İstanbul, 9 Mayıs 2016)

Fransa, « Cumhuriyet » gazetesi genel yayın yönetmeni Sn. Can Dündar ve Ankara temsilcisi Sn. Erdem Gül’ün, sırasıyla, 5 yıl 10 ay ile 5 yıl hapis cezasına çarptırılmalarına dair mahkeme kararı haberini endişe ile öğrendi. Mahkeme kararı, temyize gönderildi.
Fransa olarak, uluslararası hukukun teminatı altında bulunan ve her demokratik toplumun vazgeçilmez bileşenlerinden biri olan ifade ve basın özgürlüklerine olan bağlılığımızı hatırlatırız.

Fransa, Sn. Can Dündar’ın, Adalet Sarayı’nın dışında uğradığı saldırıyı da güçlü bir şekilde kınıyor ve olay ile ilgili tüm ayrıntıların açığa çıkarılması çağrısında bulunuyor.

publié le 28/06/2016

haut de la page