VİZE BÖLÜMÜ – Kademeli ve kısmi şekilde faaliyete geçilmesine ilişkin

Schengen sahasının dış hudutları, Türkiye’ye kapalı kalmaya devam etmektedir. Salgının seyir durumuna göre hudutların açılabileceği ülke listesi, on beş günde bir güncellenmektedir.

Hâlihazırda, Türkiye’den Fransa’ya; Fransız vatandaşları, Fransız vatandaşlarının eşleri, çocukları (vizeye tabi iseler, vize sahibi olmaları koşulu ile) ve ancak belli durumdaki kişiler seyahat edebilmektedir.

Buna göre Fransa İstanbul Başkonsolosluğu, sadece şu başvuruları değerlendirmektedir:

- Fransız vatandaşı eşlerinin, çocuklarının kısa ve uzun süreli vize başvuruları,
- OFII aile birleşimine yönelik uzun süreli vize başvuruları,
- kısa ve uzun süreli öğrenci vizesi başvuruları,
- iş amaçlı uzun oturum başvuruları,
- geçerliliği 16 Mart 2020 öncesinde veya 15 Haziran 2020 sonrasında biten oturum belgesi sahiplerinin geri dönüş vizesi başvuruları,
- uluslararası yük taşımacılığı faaliyeti gösteren kara ve deniz yolu kaptanlarının kısa süreli vize başvuruları,
- KOVID-19 ile mücadele kapsamında, sağlık çalışanlarının kısa süreli vize başvuruları.

Yukarıdaki durumlara yönelik başvurular, hâlihazırda France visas isimli portal üzerinden yapılabilmektedir: https://france-visas.gouv.fr/.

Eğer Fransa’daki bir yüksek öğretim kurumuna ön kayıt veya kayıt yaptırdıysanız ve Campus France ile ilgili işlemlerinizi bitirdiyseniz, vize başvuru formunu France visas portalı üzerinden (https://france-visas.gouv.fr/web/france-visas/) doldurabilir ve vakit kaybetmeden harici hizmet ortağımız VFS Global’den randevu alabilirsiniz. Randevular yalnızca telefon ile verilir: 0 212 373 58 10-11.

Lütfen dikkat! Alınan vizenin, Fransa topraklarına giriş teminatı teşkil etmediğini, Fransa’ya girişin, hudutlarda uygulanabilecek kısıtlamalara tabi olduğunu hatırlatırız.
Başvurunuzu destekleyebilecek belgeler konusunda bilgi almak için sık sık güncellenen France visas portalını ziyaret etmenizi ve VFS Global ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

publié le 22/07/2020

haut de la page